Kontrabas to bardzo charakterystyczny instrument. Można go z daleka rozpoznać, choćby ze względu na jego rozmiary. Należy do grupy instrumentów smyczkowych obok wiolonczeli, altówki i skrzypiec. Jego szlachetne i głębokie  brzmienie  nadaje utworom charakteru, dlatego jest to nieoceniony instrument w każdej orkiestrze symfonicznej.

 

Historia

Pierwowzorem kontrabasu były viole da gamba pochodzące z XVI wieku. Początkowo posiadały tylko 3 struny, co powodowało, iż instrumenty te brzmiały lekko i dźwięcznie. Niestety z upływem czasu rosły wymagania kompozytorów, którzy domagali się coraz to niższych i niższych dźwięków i tak obecnie mamy w orkiestrach kontrabasy 5 strunowe. Te to dopiero potęga! Musicie tego kiedyś spróbować. Najlepiej smakują w filharmonii. Pamiętajmy jednak, że kontrabas to nie tylko filharmonia i muzyka klasyczna,  ale także wspaniała muzyka jazzowa .Tu wielkie ukłony dla Jimmy Blantona (1921-1942) ,który rozwinął styl pizzicato (gra palcami) i  udowodnił, że jest to instrument o dużych możliwościach także improwizacyjnych.

 

W naszej szkole posiadamy  3 kontrabasy i uwaga - aż 6 smyczków! ( pewnie pozostałe trzy cierpliwie czekają na swoich towarzyszy). Na pewno  jesteście ciekawi, kim są uczniowie mojej klasy. Uwaga! Większość z nich to dziewczyny - tak,tak. No ale cóż się dziwić, jeżeli prezesem Stowarzyszenia Kontrabasistów w Polsce jest przesympatyczna pani Irena Olkiewicz, pedagog z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Proszę się nie martwić, są także chłopcy, nazywam ich -„kontrabanda”.

 


 

Nauka gry na kontrabasie daje szansę muzykowania w orkiestrze szkolnej, ale także w powstałej w 1990r. Polsko – Niemieckiej Orkiestrze Młodzieżowej POMERANIA. W jej skład wchodzą uczniowie polskich i niemieckich szkół muzycznych, którzy spotykają się na sesjach warsztatowych 2-3 razy w roku. Pod kierunkiem doświadczonych pedagogów i instrumentalistów polskich i niemieckich młodzi muzycy przygotowują repertuar, który wykonywany jest podczas koncertów kończących każdą sesję. W ciągu 11 lat działalności orkiestra POMERANIA wystąpiła z koncertami m.in. w Szczecinie, Koszalinie, Policach, Nowogardzie, Stralsundzie, Bollewick, Pasewalku, Greifswaldzie, Peenemünde, Berlinie, Międzyzdrojach, Świnoujściu, Stargardzie, Wałczu i w Wandlitz. W jubileuszowym roku swojej działalności, młodzi muzycy zostali zaproszeni do Brukseli, aby wykonać koncert w ramach Prezentacji EUROREGIONU w dniu 5 listopada 2008 roku. Od  2001 roku kontrabasiści  naszej szkoły regularnie zasilają szeregi  tejże orkiestry, zwiedzając przy okazji Europę, zdobywając doświadczenie estradowe i nawiązując nowe przyjaźnie. Skorzystali już z tej możliwości: Justyna Kowalska, Edyta Paluch, Kornel Korzeniewicz i Joanna Duszewska. Może i Ty spróbujesz?

 

Gorąco zachęcam do nauki gry na tym instrumencie,bo jak mówił mój profesor:

 

CHCESZ BYĆ SZCZĘŚLIWY – GRAJ NA KONTRABASIE"

 

 

Andrzej Wachowicz